Kudy kam v Improve Academy

aneb jak probíhá kurz trenéra fitness

Ahoj 🙂 vítám Tě v kurzu Instruktor fitness.
Jmenuji se Veronika a absolvovala jsem stejný kurz, který právě začínáš :).

Protože Ti chci pomoci, aby ses vyhnul/a “dětským nemocem”, kterými jsem procházela já, připravila jsem pro Tebe pár svých zkušeností.

Na úvod chci říci, že místo, kde se nacházíš je fakt výjimečné - lidmi, kteří kurzy vedou a provází Tě celou dobu a mají upřímný zájem na tom, Tě to naučili. 🙂 kdybych se dneska měla rozhodnout znova - šla bych do toho zase a klidně 2x 🙂

Zkusím Ti to přiblížit tak, jak bych to dnes brala, kdybych šla na kurz znovu - aby i pro Tebe bylo učení pohodlnější, hodiny pochopitelnější a třeba se díky tomu vyhneš tomu, co zažili mnozí z nás absolventů (a to bezesným nocím pár dní před zkouškou, které jsme trávili v knihách anatomie - a vlastně to bylo úplně zbytečně - protože jsme to mohli rozložit v průběhu kurzu lépe).

V rámci tohoto kurzu musíš odchodit (jak máš v zápočtovém listu uvedeno):

 • Povinné semináře (tradiční čínskou medicínu, fyziologii, psychologii).
 • Ostatní semináře - znalostmi z nich se prokážeš u “zápočtů” - to jsou ústní nebo praktické zkoušky (z anatomie, praxe ve fitness = zásobníky cviků, sestavení jídelníčků, sestavení tréninkových plánů, diagnostika pohybového aparátu, hluboký stabilizační systém).
 • Zápočty - U povinných seminářů jsou Ti hodiny do zápočťáku potvrzené po absolvování - u ostatních “zápočtů” pak po složení zkoušky (to děláš normálně při hodině - naučíš se a na začátku se přihlásíš, že chceš dělat zápočet - a lektor Tě prostě vyzkouší).
 • Praxe - pak také lekce, které odcvičíš, ať už ve fitku samostatně nebo v rámci skupinových lekcí. Vše toto máš rozepsané v zápočtovém listu, který si nosíš s sebou.
 • To celé završíš závěrečnou zkouškou (ta se skládá z testu - jehož otázky jsou ve studentské sekci ke stažení - opravdu si je stáhni a nauč se je 🙂 ) a pak ústní zkouškou.

Z pohledu znalostí bych kurz rozdělila na:

 • znalost lidského těla a základů pro práci s klientem (to jest anatomie, hluboký stabilizační systém, diagnostika pohybového aparátu, fyziologie, tradiční čínská medicína)
 • strava (dietologie - a hlavně převedení do praxe = sestavení jídelníčku)
 • pohyb (v teorii = sestavení tréninkových plánů, i praxi = praxe ve fitness a skupinové lekce)
 • ostatní (psychologie, první pomoc)

A všechno to vede k jednomu výsledku = budeš umět:

 1. správně diagnostikovat klienta (víš, koho máš před sebou)
 2. no a podle toho pro něj sestavit správné plány cvičení a jídla (znamená to, že bude správně jíst i se správně hýbat s ohledem na své potřeby a možnosti) - tak aby mohl ve výsledku něco na svém těle skutečně změnit.

Tedy jaké hodiny navštívit jako první?

Doporučuji začít s těmi základy - o lidském těle (v praktických částech kurzu máš pak ponětí, o čem je řeč - protože se v nich mluví o svalech (i latinsky) o diagnostice a stále je to stále dokola napříč celým kurzem):

 • anatomyHSS (hluboký stabilizační systém) - pokud jsi nováček v oblasti fitness, zjistíš, že zde to učí opravdu správně a od základů na které dbají a je jedno, co chceš cvičit - správný pohyb začíná ve středu těla a správném dechu a stabilizaci.
 • Dále jsou tu hodiny anatomie - pokud chceš všude dobře rozumět a neztrácet se v pojmech, vrhni se na ni hned od začátku. Zopakuj to ještě jednou, chtěj anatomii umět co nejdříve - na ni se vše navazuje a všechny hodiny pak budou SROZUMITELNÉ. - ano správně chápeš, že zde je základní kámen úrazu většiny studentů, kteří jsme to odkládali na “někdy” Na závěrečné zkoušky jsem se ji sice naučila za víkend (to je ale strašný, ale zpětně z pohledu je opravdu lépe, když s ní začneš hned a rozdělíš si ji (je to pak naprosto zbytečný stres). Navíc principy učení spočívají v tom, že věcem opravdu porozumíš (tedy, že je chápeš do hloubky - pak si je můžeš zapamatovat - no a to je právě u anatomie - která se pak používá ve všech hodinách - i těch praktických - podstatné. Jinými slovy když ji neumíš, jsi ve zmatku v i třeba na hodinách praxe, protože nemáš plné pochopení na tom o čem je řeč.
 • Hodina anatomie je jednou týdně a vždy je zaměřena na nějakou oblast těla. Tu oblast, kterou se učíte se ještě ten týden nauč - hezky se Ti to rovnoměrně rozloží do měsíce a nebudeš v pressu z mnoha pojmů. Anatomii jsem se učila metodou “objasnění každého slova” a skutečného pochopení začátku a konce svalu, názvu kosti … - takže jsem si ve slovníku hledala, co které slovo znamená v českém významu, jaké jsou kořeny slova - a pak to najednou začne celé dávat smysl - a hlavně se to nemusíš “biflovat” ale prostě to pochopíš :-). Vzala jsem to metodou nejprve kostra a pak svaly, které se tam upínají a pak ty svaly rovnou v pohybu. To, co musíš k závěrečným zkouškám umět je ve studentské sekci (ta rukověť ke zkoušce z anatomie) - je to pár stránek, ale jedna oblast - aby byla pochopena pár hodin studia zabere. Hodně jsem k tomu hledala na internetu taky obrázky - to je asi nejlepší - taky jestli máš kámoše fyzioterapeuta, je to dobré téma k pivu :-). JE ALE DOBRÉ POSTUPNĚ - moje zkušenost z celé anatomie je rozložit ji:
 • pochopit nejprve směry a roviny na lidském těle + základně kostru
 • hluboký stabilizační systém + zkřížené syndromy
 • svaly dolní končetiny a pohyby (je jednodušší než ta horní 🙂 - tak lépe s ní začít)
 • svaly krku
 • svaly horní končetiny
 • pak zbytek těla

Malý tip: existuje mnoho tel. aplikací nebo internetových stránek nebo her na téma anatomie 🙂 No a jak jsem říkala - důležité je vědět který sval kde je, čím hýbe a jak to v praxi cvičit - to je dobré říct si u každé svalové skupiny.

Až po těchto prvních hodinách (HSS a aspoň jedné anatomii - kdy budeš mít alespoň trochu povědomí o lidském těle) doporučuji navštívit praktické lekce praxe ve fitness anebo diagnostiku pohybového aparátu (máš díky tomu předchozímu povědomí - protože pojmy jako hluboký stabilizační systém, testovací polohy a podobně se tady řeší stále…)

Diagnostika pohybového aparátu - pro praxi je podstatné to, že abychom mohli s klientem správně cvičit, musíme jej diagnostikovat a podle toho v jaké skupině bude, mu sestavujeme cviky. Znamená to, že každý nemůže cvičit všechno, aby to provedl správně, a tady pochopíš, jak zjistíš, ve které skupině tento člověk je. Diagnostikou. Zde se ji naučíš teoreticky i prakticky provést (diagnostiku i diagnostické testy). Vedou ji fyzioterapeuté a má velký význam.

Praxe ve fitness - při těchto hodinách se s Petrem prochází jednotlivé cviky - jak u nich správně stabilizovat tělo a jak je pak provádět. Zároveň si z těchto hodin potřebuješ odnést zásobník cviků pro každou svalovou partii, které umíš zacvičit i do nich navést klienta, aby je provedl správně (a dobé také vědět, jaké svaly u toho pracují - proto ta anatomie před praxí).

Cviky musíš ovládat pro všechny kategorie klientů (kategorie - dle té diagnostiky, kterou se naučíš na předchozích hodinách) ve výsledku potřebuješ zásobník cviků pro všechny partie:

- hluboký stabilizační systém
- lopatka
- záda
- ramena
- triceps
- biceps
- zadek
- stehna
- lýtka
- komplexní cviky (tedy ty, kde zapojuješ více partií)

Potřebuješ z těchto cviků sestavit tréninkové plány dle výkonnostní kategorie klienta (tedy pokud je to klient rehabilitační, střední nebo pokročilý - protože dle této úrovně může provádět konkrétní cviky).

No a pak plány sestavuješ vždy s ohledem na výsledek - chce-li hubnout, formovat nebo objem.

To vše se poté dává dohromady v hodinách sestavení tréninkového plánu, kde se právě naučíš jak sestavit klientovi trénink krok za krokem - z čeho se skládá. (tyto hodiny určitě navštiv opakovaně).

Praxe ve fitness má další část a to Tvé vlastní odcvičené hodiny ve fitku. Sestavovala jsem si plány a pak podle nich cvičila sama, abych věděla, co jsem to tam vlastně napsala. Určitě je prima cvičit s ve fitku i s ostatními studenty - můžete sdílet tipy na cviky a budeš-li chtít víc pochopit provedení nějakého konkrétního - vyřešíš to při další hodině s Petrem. Každou hodinu ve fitku Ti do zápočťáku potvrzují v recepci fitka (musíš odchodit všechny, než půjdeš ke zkouškám).

Pak jsou tu skupinové lekce - 5 jich můžeš absolvovat dle svého přání (z rozvrhu fitka) 5 s Petrem Neplechem (jejich úroveň je skvělá a dostaneš velmi hezký rozměr cvičení, který jde z praxe) a pak je tu ještě 5 hodin jogy, které navštívíš - ty zase přináší pomoc do protahovacích cviků i celkově cestu ke zklidnění těla i mysli, což u klientů (i sebe) 100% oceníš.

Pravidelně jsou také hodiny dietologie, s různými tématy, kde se naučíš sestavit jídelníček i pochopíš co se s jídlem děje, co potřebujeme za živiny :-). Eliška má hezký komplexní a zároveň nevyhraněný (troufám si hodnotit - velmi zdravý) pohled na tuto oblast a jeho vlastní zkušenosti jsou studnice, ze které můžeš čerpat.

K tomu všemu je také potřeba absolvovat další povinné semináře

- Tradiční čínská medicína - pro skvělé obohacení diagnostiky. Jeho zkušenosti mi byly velkou pomocí a opravdu doporučuji toto navnímat!
- Psychologie - pro objasnění práce s klientem.
- Fyziologie a první pomoc - to je důležité samo o sobě (a použitelné pro život).

Pár tipů na závěr, které mi pomohly:

 • Jednotlivé zápočty (které jsou uvedeny v zápočtovém listu) je dobré dělat postupně v průběhu studia - je na to dost času a škoda nechávat vše na poslední chvíli. ZAČNI S TÍM, CO TI JDE 🙂
 • Jídelníčky i tréninkové plány sestavuj jako první pro sebe (buď si prvním klientem) - díky tomu, že se znáš, to vše dobře pochopíš (včetně čínské medicíny)
 • Opravdu choď cvičit a trénuj si cviky - během kurzu jsem také chodila cvičit s různými přáteli a koukala na jejich způsob cvičení. Navíc, když si ty cviky zacvičíš, pak se pro Tebe stanou rutinou (benefit, že se je nemusíš “šprtat”, ale hlavně je můžeš správně učit jiné.
 • Jeden zápočet jsou tréninkové plány - až ho napíšeš (než ho odevzdáš) zacvič si to podle toho - uvidíš 🙂
 • Zápočty (tréninkový plán a jídelníček) doporučuji dělat na skutečných lidech - je to nejlepší zkušenost).
 • Rozvrh všech hodin je vždy na internetu ve studentské sekci - pokud jsou změny v lekcích, Tereza Ti vždy píše (většinou sms nebo mail).
 • Na Facebooku je skupina také Improve Academy - tak se tam přihlas (také tam bývají dobré informace i sdílení tipů od studentů).
 • Nenechávej to na poslední chvíli - hlavně anatomii. Dá se to naučit a dle té rukověti to pak můžeš procvičovat (čím víc času tím lépe - a hlavně čím víc pochopení tím víc “samo” to do hlavy jde).

Přeji Ti, ať kurz proběhne podle Tvých představ. Vím, že o Tebe bude postaráno a dovednost, kterou získáš, pomůže hodně lidem žít zdravěji a lépe, také ať jsi jim v tom dobrou inspirací!

Tak přeji hodně zábavy a nezapomeň - hlavně si to užít!!

 

Veronika (studentka instruktora fitness)